Ortam Dinleme

0
222
Ortam Dinleme
Ortam Dinleme

Ortam dinleme, istihbarat örgütleri tarafından kullanılan çok önemli bir yöntem olup, ortamdaki seslerin bir mikrofon yardımıyla elde edilmesine verilen isimdir. Gelişen teknolojiyle birlikte, insanlar casus yazılım kullanarak aynı işlemi yapma imkanı yakalamış durumdadır. Böylece insanlar, sevdiklerinin kimlerle irtibatta olduğunu ve neler konuştuğunu çok rahat bir şekilde tespit edebilmektedir. Bu bilgiler ise tamamen güvenlik endişesi ve duyulan şüphenin yok edilmesi amacıyla kullanılmalıdır.

Değişen toplum yapısına bağlı olarak insanlar çocuklarının gün içinde hangi ortamlara girdiğini merak etmektedir. Bunun yanında eşinden şüphelenen kişiler, yapılan konuşmaları öğrenmek istemektedir. Bunlar ve benzer nedenlerden dolayı doğan ihtiyacın karşılanması adına geliştirilen telefon takip yazılımı, ortamdaki konuşmaların tespit edilmesini sağlamaktadır.

Ortam Dinleme Nasıl Yapılır?

Ortam dinleme yapabilmek için öncelikle bu işlevi yerine getirecek bir yazılım satın alınması gerekiyor. Kurumsal firmalar tarafından satılan lisanslı ürünler, bu noktada insanların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Alınan telefon dinleme programı, hedef telefona gizli bir şekilde kurulmalıdır. Kurulum sadece 3 dakika sürmesine karşın, sadece Android cihazlarda işe yaradığının bilinmesi gerekiyor. Telefon takip yazılımı IOS cihazlarda çalışmamaktadır.

Kurulumu son derece basit olan bu programı, hemen herkes rahat bir şekilde hedef telefona yükleyebilir. Zorlanacak olan kişiler için videolu anlatımlar vardır. Bu anlatımlar izlenerek kurulum sağlandığında, panel ile ilgili telefon arasında direkt bağlantı kurulmaktadır. Böylece ilgili menüler üzerinden dinlemeler yapılmaya başlanmaktadır.

Ortam Dinleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ortam dinleme yapılırken kaydedilen seslerin kalitesinde bazı farklılıklar söz konusudur. Bu farklılıkların temelinde, dinlenen kişilerin mikrofona uzaklığı gelmektedir. Eğer kişiler mikrofona uzak ise sesler biraz daha kısık olurken yakında bulunan kişiler için sesler son derece nettir. Bunun yanında otomatik kayıt özelliği sayesinde tespit edilen sesler daha sonra tekrar dinlenebilir ki bu da anlaşılmayan yerlerin, daha sonra anlaşılmasını sağlar.

Kullanılacak olan telefon takip yazılımı özellikleri, yapılacak olan ortam dinlemesinin kalitesini etkileyecektir. Fakat genel olarak beklentilerin karşılanacağı söylenebilir. Buradan elde edilen bilgiler, insanların normalde ulaşması çok zor hatta imkansız olan türden olduğu için büyük öneme sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here